• شناسه : 370
  • 27 جولای 2019 - 0:44
  • 304 بازدید
  • ارسال توسط :
دووَربَهری (سهم الارث دختران)؛ منت و بخشش یا حق ذاتی؟
دووَربَهری (سهم الارث دختران)؛ منت و بخشش یا حق ذاتی؟

دووَربَهری (سهم الارث دختران)؛ منت و بخشش یا حق ذاتی؟

ندادن سهم الارث بانوان، طغیانی آشکار علیه حکم صریح الهی است

دووَربَهری (سهم الارث دختران)؛ منت و بخشش یا حق ذاتی؟

مسائل مرتبط با رعایت حق و حقوق زنان در اجتماعات مختلف از اروپا و غرب تا جوامع اسلامی و شرقی، دردهه های اخیر بحثی بسیار داغ و مورد توجه بوده است.
در ابتدا باید اذعان داشت در روزگاران گذشته، باوجود دشواریهای زندگی عشایری، در جوامع لرزبان نسبت به دیگر اقوام ساکن در فلات ایران زنان حضور اجتماعی فراگیرتری داشته اند و موانع فکری فرهنگی که حضور زنان در جامعه را نامناسب دانسته و برنمی تابیدند، در جامعه لران بسیار کمرنگ تر بوده است. شرکت پررنگ در مراسمهای اجتماعی و شادی و .. و فعالیتهای گوناگون به تناسب فیزیک زنان و نیز پیشینه حضور بانوان نام آوری چون سردار مریم بختیاری و بانو قدم خیر قلاوند و … این ادعا را تایید می کند.
لیکن کانون تمرکز مقاله اخیر، وجود پدیده ای نامناسب در میان برخی طوایف در عدم توجه به حق مقرر شده دختران و زنان در موضوع سهم الارث است.
طبق متن صریح قرآن، دختران از ماترک و میراث، سهمی معادل نصف پسران دارند و توجیه شرع برای این میزان، مسئولیت فرزندان ذکور به عنوان سرپرست خانوارهای جدید و نیز مسئولیت آنها در نگهداری از والدین در هنگام ناتوانی و بیماری آنهاست. پس آنچه آشکار است معادل نیمی از هر میزان که سهم الارث فرزندان ذکور است، سهم و حق مشروع فرزندان اناث است.

این حق گرچه توسط بسیاری از افراد رعایت شده و گاه والدین بنا به حق تعیین منتفعان از سهم الارث خود، سهم دختران را حتی معادل سهم پسران تعیین کرده اند، توسط بخشهایی از جامعه رعایت نشده و فرزندان ذکور از دادن سهم الارث فرزندان اناث اجتناب کرده و آن را حق کامل و قطعی خود می دانند.

در تعیین حقوق اجتماعی و قضاوتها، اولویت به ترتیب با قانون و شرع و در مرحله آخر با عرف محلی است. پس آنچه باور گروه مذکور در توجیه عرف محلی عدم پرداخت و تخصیص سهم الارث زنان است، بنابه ارجحیت و اولویت قانون و شرع کاملا منسوخ و غیر قابل دفاع است.

نگارنده امیدوار است این پدیده اجتماعی رایج در میان برخی طوایف، ناشی از عدم آگاهی از صراحت کامل این حق در کتاب خدا و حمایت کامل قانون و شرع از حق بانوان بوده، و به زودی زود با اطلاع رسانی اصحاب رسانه و فرهنگ سازی توسط نخبگان و فرهیختگان جامعه، شاهد اصلاح و جامعیت کامل آن در جامعه و عدم مشاهده شکایات و نارضایتیهای اجتماعی مرتبط با آن باشیم.
بی شک محبت و مهر واقعی میان والدین و فرزندان و اعضای خانواده، زمانی رنگ و روی واقعی و منطقی به خود می گیرد که افراد از رعایت احترام و حق و حقوق خود مطمئن باشند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*